.357 Magnum

.357 Magnum je revolverový náboj vytvorený pánmi Elmer Keith a Phillip Sharpe a výrobcom zbraní Smith & Wesson. V podstate je to mladší, dlhší a silnejší braček náboja .38 Special.
357_Magnum_DimenDCF 1.0

História:
Náboj .357 magnum bol predstavený v 1934 ako priama odpoveď na náboj .38 Super Automatic od firmy Colt. V tej dobe bol náboj .38 Super jediným pištoľovým nábojom použiteľným ak sa niekto kryl za automobilom alebo proti prvým nepriestrelným vestám.

Aby sa Smith & Wesson znovu stal vedúcim výrobcom zbraní v tejto oblasti, vyvinul náboj .357 magnum. Ten bol vyvinutý z náboja .38 Special. Došlo ku zmene množstva prachovej náplne (zvýšeniu) a predĺženiu nábojnice. Dôvod predĺženia nábojnice bol, aby sa nedal nabiť tento nový silnejší náboj do zbraní komorovaných na náboj .38 Special. Takáto zámena by mohla byť veľmi nebezpečná pre strelca a jeho okolie a taktiež by mala veľmi negatívny vpliv na životnosť zbrane.

Tento náboj je mnohými strelcami považovaný ako excelentní náboj pre sebeobranu. A to vďaka svojím zastavovacím schopnostiam (stop efekt).

Balistický výskum uskutočnený Marshall & Sanow ukázal vysokú pravdepodobnosť zastavenia útočníka jedným výstrelom. Na druhú stranu, tento náboj pôsobí veľký zdvih zbrane a spätný ráz (najme pri zbraniach s kratšou hlavňou), ktorý niektorý strelci (slabšej sily a váhy, alebo menej trénovaní) nemusia bezpečne zvládať.

Synonymá názvu
.357
357
.357 mag
.357 Remington Magnum
.357 S&W Magnum
.357 Mangle’em (slang)
9x33mmR (European designation)

Tento obsah bol zaradený v Strelivo-pédia. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár